Amerykańska szkoła średnia znacznie różni się od polskiej. Program nauki obejmuje mniej teorii na rzecz praktycznych umiejętności oraz samodzielności myślenia.
W większości szkół amerykańskich uczniowie uczą się od pięciu do siedmiu przedmiotów: angielski, nauki ścisłe, języki obce, nauki społeczne, business, matematyka, handel, muzyka, wychowanie fizyczne, nauka o zdrowiu. Każdy uczeń wraz z konsultantem szkolnym oraz rodzicami wybiera odpowiednie przedmioty na kolejny semestr. Jest grupa przedmiotów obowiązkowych. Należy wybrać: dwa semestry matematyki (np. algebrę, trygonometrię, geometrię), cztery semestry języka angielskiego, dwa z grupy przedmiotów science (geografia, biologia, fizyka, chemia), dwa semestry z historii i dwa z nauk politycznych, jeden semestr wychowania fizycznego, jeden nauk społecznych (psychologia, socjologia), jeden przedmiot z humanistyki (historia sztuki, teoria muzyki, język obcy). Plan zajęć ustala szkoła. Twój wybór przedmiotów będzie zależał m. in. od Twojego poziomu znajomości języka i przedmiotów dostępnych w Twojej szkole. Regułą są dwa przedmioty obowiązkowe: angielski i historia USA lub wiedza o systemie politycznym USA. Jeśli to możliwe, wybierz przedmioty, które miałeś w macierzystej szkole. Ułatwi Ci to kontynuowanie nauki po powrocie. Pamiętaj również o spróbowaniu czegoś nowego. Staraj się rozwijać swoje pasje, na które mogłeś nie mieć czasu w Polsce. Z pewnością zaowocuje to nowymi doświadczeniami oraz dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Może również pomóc Ci odkryć to, kim chcesz być w przyszłości i jaki zawód wykonywać.
Szkoły amerykańskie oferują wiele przedmiotów rozwijających pasje uczniów. Mogą to być lekcje gry aktorskiej, śpiewu, fotografii, dziennikarstwa w tym również dziennikarstwa radiowego, biznesu, informatyki, gotowania, szycia, robienia na drutach, szybkiego pisania, muzyki.
Zaletą bogatych okręgów szkolnych jest ich pełna komputeryzacja. Wszystkie informacje na temat przedmiotów wybranych przez ucznia, jego oceny są starannie wprowadzane do komputera, który oblicza średnią ucznia (w skali czteropunktowej) oraz podaje miejsce Uczestnika w rankingu. Wyniki te są ważne. Najlepsi uczniowie mają największe szanse zostać przyjętymi na uczelnie i otrzymać stypendium.