Dodaj do ulubionych Poleć znajomemu

Dołącz do nas

Facebook  Why Not USA na G+  Pinterest  nk.pl

Newsletter

drukuj Blog Sary 2011-2012 | więcej

It is time for USA !

Sara Szupieńko 15-04-2012

 Czas mija szybko, czasami chcemy go zatrzymać, a czasami wręcz przeciwnie, chcemy żeby przyśpieszył. I nieważne jak usilnie byśmy tego próbowali nigdy nie uda nam się nad nim zapanować. Moja wymiana za 2 miesiące dobiegnie końca. A przecież 10 miesięcy w Ameryce wydawało się być całą moją przyszłością, która jak się okazuje zaraz się skończy. Tym razem chcę napisać czym tak naprawdę jest wymiana i jak dużo mi dała. Przed wyjazdem bałam się, bałam się pewnie jak każdy. Ale czytałam blogi, widziałam, że osoby w moim wieku są w stanie wyjechać na wymianę więc wierzyłam w swoje możliwości. Jednak bez wsparcia nie byłabym w stanie  nic zrobić. Moi rodzice zawsze są przy mnie i wiem, że to oni pomogą mi podjąć decyzję, która będzie dla mnie najlpesza. To właśnie dzięki nim wyjechałam. Dostaje maile od osób, które pytają się jak przekonałam ich do tego pomysłu, prawda jest taka, że to oni mnie przekonali, a ja im zaufałam bo mnie wsparli w tej decyzji. Teraz ja chcę wesprzeć osoby, które nie są jeszcze zdecydowane, bo wciąż mają one szanse zgłosić się do organizacji. Na jednym z blogów przeczytałam "wymiana była najlepszą decyzja w moim życiu", ten tekst bardzo mnie zmotywował, rozwiał wszystkie moje obawy. Teraz po 7 miesiącach mieszkania w Stanach i życia jako exchange student mogę szczerze podpisać się pod tymi słowami. Gdyby dano mi szanse zdecydowania ponownie nie wahałabym się ani chwili. 

Są osoby, które mówią, że języka można nauczyć się w kraju i bez wymiany posługiwać się w nim bez problemów. To prawda, ludzie na całym świecie uczą się języków nie wyjeżdżając spoza kraju i nie sprawia im to problemu. Lecz wymiana to nie sama nauka języka. To przygoda, nowe życie, przyjaciele, poznawanie samego siebie, odpowiedzialność, decyzje, otwartość, poznawanie nowej kultury, akceptowanie. Wymiana to niesamowity czas dla każdego, jest zabawa, nowi przyjaciele, życie widziane w amerykańskich filmach. Jednak jest to też nauka, nauka życia i odnalezienia się w innej kulturze, gronie ludzi. Zostawienie rodziny i przyjaciół i budowanie od podstaw otaczającego Cię świata nie jest łatwe. Jak ktoś powiedziałby mi o tym wcześniej prawdopodobnie nigdy bym nie uwierzyła, że jestem w stanie to zrobić, a jednak poradziłam sobie. Rodzina zaakceptowała mnie, traktują mnie jak córkę i siostrę, a ja czuję, że jestem ich częścią. Nawiązałam przyjaźnie, które wniosły wiele do mojego życia. Zrozumiałam, że wszyscy są tacy sami, śmiejemy się z Nicoliną, że obie jesteśmy z różnych krajów w Europie ale musiałyśmy wyjechać do Ameryki żeby się zaprzyjaźnić, teraz jesteśmy ważnymi dla siebie osobami. 
W szkole pokazują inne podejście do nauki. Sam decydujesz czego się uczysz, przedmioty, których nie ma w polsce. Anatomia, architektura, psychologia, socjologia, robotyka, religie świata. Jeden rok naprawdę pozwala nabrać doświadczenia w kierunku, którym jest się zainteresowanym.
Wymiana otwiera ludzi na nowe możliwości, uczelnie za granicą po roku uczenia się w Stanach wydają się być bliżej, cele, które sobie stawiamy, stawiamy wyżej. Pogląd na życie się zmienia, też podejście do niego. Z rodzina, za którą tak bardzo się tęskni nawiązują się silne relacje, a przyjaźnie te prawdziwe i te najważniejsze dla nas w życiu przetrwają. 
Przy tych wszystkich aspektach, które daje nam wymiana język przestaje być tym najważniejszym. 
Bo życie opiera się tęż na emocjach uczuciach i przeżyciach, a ich nie można się nauczyć. 
Mam nadzieję, że mój wpis pomoże osobą niezdecydowanym podjąć odpowiednia decyzje i da szanse przeżycia innym tego czego częścią teraz jestem ja i co tak bardzo doceniam. 
Jeżeli ktoś ma pytania chętnie na nie odpowiem. Mail 
 
W internecie krąży też wypowiedż napisana przez jedną osobę, który była na wymianie i uważam, że opisuje on dokładnie wszytskie emocje, które przewijają się podczas tych miesięcy.
 
"I am an exchange student. (jestem osobą z wymiany)
 
How do you know what is a dream if you never accomplished one? (skąd możesz wiedzieć czym jest sen, skoro nigdy żadnego nie zrealizowałeś)
 
How do you know what is an adventure if you never took part in one? (skąd możesz wiedzieć czym jest przygota skoro nigdy nie byłeś
częscią jednej z nich)
 
How do you know what is anguish if you never said goodbye to your family and friends with your eyes full of tears? (skąd możesz wiedziec czym jest ból skoro nigdy nie powiedziełeś "żegnaj" swojej rodzinie i przyjaciołom z oczamipełnymi łez)
 
How do you know what is being desperate, if you never arrived in a place alone and could not understand a word of what everyone ...else was saying? (skąd możesz wiedzieć co znaczy bycie zdesperowanym skoro nigdy nie dotarłeś do miejsca, w którym nie rozumiałeś słowa w języku, w którym wszyscy rozmawiali)
 
How do you know what is diversity if you never lived under the same roof with people from all over the world? (skąd możesz wiedzieć czym różnorodność skoro nigdy nie mieszkałeś pod jednym dachem z osobami z całego świata)
 
How do you know what is tolerance, if you never had to get used to something different even if you didn’t like it. (skąd możesz wiedzieć czym tolerancja, skoro nigdy nie musiałeś robić czegoś inngeo, czegoś czego nie lubisz)
 
How do you know what is autonomy, if you never had the chance to decide something by yourself? (skąd możesz wiedzieć czym autonomia skoro nigdy nie musiałeś sam podejmować decyzji)
 
How do you know what it means to grow up, if you never stopped being a child to start a new course? skąd możesz wiedzieć czym jest dorastanie skoro nigdy nie przestałeś być dzieckiem żeby rozpocząć dążenie do wybranego celu)
 
How do you know what is to be helpless, if you never wanted to hug someone and had a computer screen to prevent you from doing it? (skąd możesz wiedzieć czym jest bezsilność, skoro nigdy nie chciałeś przytulić kogoś lecz miałeś ekran komputera, który powstrzymywał Cie od tego)
 
How do you know what is distance, if you never, looking at a map, said “I am so far away”? (skąd możesz wiedzieć czym jest dystans, skoro nigdy nie patrzyłeś na mapę i nie zadawaeł sobie pytania "Jestem tak daleko?")
 
How do you know what is a language, if you never had to learn one to make friends? (skąd możesz wiedzieć czym jest język, skoro nigdy nie musiałeś się go uczyć aby poznać nowych przyjaciół)
 
How do you know what is patriotism, if you never shouted “ I love my country” holding a flag in your hands? (skąd możesz wiedzieć czym jest patriotyzm, skoro nigdy nie krzyczaleś "kocham swój kraj" trzymając flagę w rękach)
 
How do you know what is the true reality, if you never had the chance to see a lot of them to make one. (skąd możesz wiedzieć czym są realia, skoro nie miałeśszansy oglądania wielu z nich aby zbudować swoje własne) 
 
How do you know what is an opportunity, if you never caught one? (skąd możesz wiedzieć czym jest szansa skoro nie złapałeś żadnej)
 
How do you know what is pride, if you never experienced it for yourself at realizing how much you have accomplished?. (skąd możesz wiedzieć czym jest duma, skoro nigdy nie dowiadczyłeś jej sam odkrywając jak wiele osiągnęłeś)
 
How do you know what is to seize the day, if you never saw the time running so fast? (skąd możesz wiedzieć czym jest jest jeden dzień, skoro nigdy nie widziałeś jak czas szybko mija)
 
How do you know what is a friend, if the circumstances never showed you the true ones. (skąd możesz wiedzieć czym jest przyjaciel, skoro okoliczności nigdy nie pokazału Ci tego prawidziwego)
 
How do you know what is a family, if you never had one that supported you unconditionally? ( skąd możesz wiedzieć czym jest rodzina, skoro nigdy nie miałeś tej, która wspierała Cie bezwarunkowo)
 
How do you know what are borders, if you never crossed yours, to see what there was on the other side? (skąd możesz wiedzieć czym są granice, skoro nie przekroczyłeś żadnej z nich żeby zobaczyć co jest po drugiej stronie)
 
How do you know what is imagination, if you never thought about the moment when you would go back home? (skąd możesz wiedzieć czym jest wyobraźnia, skoro nigdy nie myślałeś o momencie swojego powrotu do domu)
 
How do you know the world, if you have never been an exchange student?" (skąd możesz wiedzieć czym jest świat, skoro nigdy nie byłeś na wymianie) 
4
Oceń posta:

Ostatnio dodane blogi

Lip
06
2012

I'm coming home

Sara Szupieńko 11:07

Wszysto się kończy. Nieważne czy wyjazd, na który się decydujemy trwa 2 tygodnie czy 10 miesięcy. Zawsze będziemy mieli wrażenie, że to nie było wystarczająco długo. I czytaj dalej...
Komentarze (1)
Cze
03
2012

Prom

Sara Szupieńko 3:06

 Prom, najważniejszy bal roku i chyba najbardziej znany ze wszystkich amerykańskich filmów. Więc warto zacząć od tego, że dla wszystkich osób prom nie jest tylko czytaj dalej...
Komentarze (1)
Cze
01
2012

NYC

Sara Szupieńko 23:06

Wycieczka do New York  było jednym z tych momentów na, które czekałam całą moją wymianę. Na początku roku szkolnego dołączyłam do Art klubu właśnie żeby móc czytaj dalej...
Komentarze (2)

Napisz komentarz

Komentarzy: 2

Zgłoś do moderacji
~<3usa napisał: 2012-10-22 22:31:02
przez ten wpis jeszcze bardziej chce jechac na wymiane... ale martwi mnie tylko rodzina do ktorej sie dostane..

Zgłoś do moderacji
~kinia napisał: 2012-04-26 17:55:43
Piękny wpis, na prawdę jestem wzruszona.
4.3

realizacja: Ideo

powered by: CMSEdito