Dodaj do ulubionych Poleć znajomemu

Newsletter

Dołącz do nas

Facebook  Why Not USA na G+  Pinterest  nk.pl

drukuj WWF Polska | więcej

Pandy mają "pambasadorów"! - akcja WWF

07-02-2011

Światowy Dzień Zwierząt - Ochrona Pand

 

Obchodzony dziś Światowy Dzień Zwierząt przyniósł dobre wiadomości jednym z najbardziej uwielbianych oraz rozpoznawanych zwierząt na świecie - krytycznie zagrożonej populacji chińskich pand wielkich. W tamtym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na "pambasadorów", czyli opiekunów pand w chińskiej prowincji Chengdu. Teraz, pod okiem specjalistów z chińskiego oddziału organizacji ekologicznej WWF, będą oni przez miesiąc brać udział w działaniach na rzecz ochrony tego ginącego gatunku.

 

Spośród ponad 61 tysięcy osób z 52 państw i regionów, które wzięły udział w konkursie, wybrano sześciu najlepszych kandydatów. Zwycięzcy pochodzą ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Chin, Tajwanu i Japonii. W pierwszym etapie rekrutacji wyłoniono 60 kandydatów,
a następnie internauci wybrali z tej grupy 12 półfinalistów. Odbyli oni tygodniowe szkolenie w bazie pand Chengdu, podczas którego od specjalistów z WWF uzyskali teoretyczną wiedzę na temat samych pand i opieki nad nimi. Pomagali także w rutynowych obowiązkach pracowników centrum pand, na przykład budowaniu drabinek, przygotowaniu posiłków, czyszczeniu legowisk, a nawet ważeniu ich odchodów. Jury, w skład którego weszli też przedstawiciele WWF, oceniło kompetencje i wiedzę kandydatów, którymi wykazali się podczas tych zajęć i na tej podstawie wybrało zwycięzców.

 

Chciałbym pogratulować tym pełnym pasji i obeznanym z ochroną przyrody ludziom, którzy przyjechali do Chengdu specjalnie, aby wziąć udział w tym wyjątkowym konkursie. Tytuł "pambasadora" wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Każdy z nich będzie mógł wziąć udział
w działaniach na rzecz ochrony jednych z najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie
- powiedział Jing Hui, dyrektor działu komunikacji WWF Chiny.


Począwszy od 1 października, sześciu finalistów spędzi 3 tygodnie w ośrodku pand Chengu, gdzie nauczą się, jak należy opiekować się, karmić oraz chronić pandy. Jednym z najważniejszych punktów ich pobytu w ośrodku będzie wyjazd do rezerwatu Longxi-Hongkou, gdzie będą mieli możliwość obserwować i patrolować pandy żyjące na wolności.
Będzie można na bieżąco śledzić ich zajęcia, dzięki blogom publikowanym na http://pandahome.com/.


Mamy nadzieje, ze dzięki kampanii WWF ludzie na całym świecie dowiedzą się, jakie zagrożenia stoją przed tym gatunkiem, a dzięki temu wielu z nich przyłączy się do wysiłków na rzecz jego ochrony - dodał Jing Hui.


WWF odegrał znaczną rolę w utworzeniu sieci obszarów ochrony pand w Chinach. Obecnie w jego skład wchodzą 62 rezerwaty przyrody, kluczowe korytarze i farmy leśne, które pokrywają 57% obszaru zamieszkanego przez pandy i na których żyje 71% ich populacji. Informacje na temat stanu populacji tego i innych gatunków roślin i zwierząt zawiera publikowany co dwa lata Living Planet Report WWF. Najnowsze wydanie już 13 października na wwf.pl/lpr.
 

 

Więcej na temat zagrożonych gatunków

 

4.3

realizacja: Ideo

powered by: CMSEdito