Dodaj do ulubionych Poleć znajomemu

Dołącz do nas

Facebook  Why Not USA na G+  Pinterest  nk.pl

Newsletter

drukuj BLOG DORADCÓW Why Not USA | więcej

Walentynki - niekoniecznie amerykańskie święto

Why Not USA 01-02-2011

 

Walentynki (ang. Valentine's Day) to coroczne święto zakochanych, które zostało zapoczątkowane już w średniowieczu. Jego pratronem jest św. Walenty, a data tego święta przypada na 14 lutego. Przez wiele osób uważane jest za typowo amerykańskie święto, jednak wbrew pozorom jego twórcami nie są Amerykanie. Bywa ono wiązane z postaciami z mitologii, takimi jak Kupidyn czy Eros. Jest też zbieżne terminowo ze zwyczajem poszukiwania ukochanej, poprzez np. losowanie jej imienia, pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego. Patron zakochanych – św. Walenty, to postać historyczna z III w. Istnieje wiele wersji dotyczących genezy Walentynek. Jedna z nich mówi, że zginął on męczęńską śmiercią za udzielanie potajemnych ślubów. Czynił to, pomimo zakazów Claudiusza II, który uważał, że jego armia potrzebuje nieżonatych mężczyzn. Tuż przed śmiercią Walenty, przekazał kartkę dla córki dozorcy więziennego: "Od twojego Walentego".

Pierwszych tradycji związanych z dniem św. Walentego można doszukać się już w średniowiecznej Europie.

W Polsce walentynkowe zwyczaje rozprzestrzeniły się dopiero w latach 90. XX wieku. Część społeczeństwa polskiego ostro krytykuje ten zwyczaj, jako przejaw amerykanizacji, komercjalizacji czy kiczu.

W każdym kraju obchody Dnia Zakochanych wyglądają nieco inaczej. W Stanach Zjednoczonych kartki walentynkowe, drobne prezenty wysyła się do wszystkich osób darzonych sympatią bez względu na płeć i wiek. Może to być kolega, koleżanka, rodzina czy ktoś znajomy. Typowym sybolem Walentynek są przede wszystkim serca w każdej postaci – kartki, czekoladki bombonierki, ozdoby. Maskotką tego dnia jest tzw. Amor, czyli mały aniołek, który ze swojego łuku może ustrzelić kazdego strzałą miłości.

W Anglii symbolem Święta Zakochanych są postacie Romea i Julii. W Niemczech natomiast typowym walentynkowym prezentem są czerwone róże oraz słodycze w kształcie serc. We Francji Walentynki to bardzo ważne święto, do którego ludzie podchodzą bardzo poważnie. Obdarowują się bukietami kwiatów, zapraszają ukochaną osobę na uroczystą kolację.

W Japonii w dzień Walentynek to panie obdarowują panów. Prezenty to głównie czekoladki, które wręcza się nie tylko ukochanemu, a każdemu znajomemu męzczyźnie, przyjacielowi, koledze z pracy. Na prezenty dla pań przeznaczony jest Biały Dzień czyli 13 marca.

Jak widać tradcycje Święta Zakochanych różnią się, jednak cel jest ten sam – wywołanie ciepłych i przyjaznych przeżyć, sprawienie, by na twarzy bliskiej nam osoby pojawił się uśmiech.

5
Oceń posta:

Ostatnio dodane blogi

Sty
27
2012

Community College

Why Not USA 14:10

Witam serdecznie, dzisiejszy wpis kieruję do wszystkich tych, którzy zainteresowani są studiami w USA. Pragnę poinformować iż nasza firma ma w swojej ofercie również i czytaj dalej...
Komentarze (0)
Sty
13
2012

Rok szkolny w USA – możliwość wyboru stanu/regionu!!!

Why Not USA 10:02

  Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiejszy wpis kieruję przede wszystkim do wszystkich osób zainteresowanych programem ROK SZKOLNY W USA. Wiele osób czytaj dalej...
Komentarze (5)
Lis
16
2011

HOST FAMILY - PROCEDURA KWALIFIKACYJNA

Why Not USA 10:02

Witam wszystkich Czytelników naszego bloga.   Dzisiejszy wpis kieruje przede wszystkim do rodziców dzieci, które biorą lub będą brały udział w programie „Rok czytaj dalej...
Komentarze (4)

Napisz komentarz

Komentarzy:
4.3

realizacja: Ideo

powered by: CMSEdito